Obývací pokoje Koupelny KuchyněLožnice
Koupelny - informační příloha serveru Vše pro interiér.cz

Návrh koupelny

Typ moderní minikoupelny, používaný především v panelových obydlích Při návrhu koupelny vycházíme především z pevně daných výchozích podmínek, tj. velikost plochy, uspořádání stěn a podlahy. Důležité je také zajištění energetických zdrojů a nenáročná údržba rozvodů a armatur. Podlaha i stěny, stejně jako armatury a sanitární technika musí jít snadno čistit. Ještě před zahájením práce na projektu místnosti je třeba ujasnit si několik základních věcí. Především jakou roli vlastně koupelna bude v domácnosti hrát a kolik osob ji bude pravidelně využívat. Od toho se pak bude vyvíjet její vybavení a uspořádání. Má to být čistě funkční koupelna s vanou, sprchou a umyvadlem, případně záchodem, nebo něco víc? Movitější zájemci mohou uvažovat o luxusní koupelně s vířivou lázní a třeba i saunou. Při samotném navrhování lze využít i počítačových programů, od složitých aplikací, které využívají profesionálové v oboru až po jednoduché softwarové pomocníky, jejichž ovládání zvládne i osoba méně zkušená.

Bathplanner
TIP - Bathplanner
Pro prvotní návrh koupelny velice dobře poslouží volně dostupný program Bathplanner, který pro své zákazníky vyvinula německá firma Keramag.
Stavební a technický plán

Vzhledem k rozmanistosti problémů, které je třeba předem řešit, jsme se je pokusili shrnout do několika bodů:

• Pitná voda - zpravidla připojená k veřejnému rozvodu
• Energie - plyn, el. proud, nafta, solární články, tepelná čerpadla
• Ohřev vody - centrální nebo lokální
• Větrání vnitřních prostor
• Instalační plán - vedení rozvodů se doporučuje ve společných liniích, pro pitnou vodu je nutné použít alespoň trojvrstvé spojovací trubky
• Nosné systémy pro upevnění sanitárního zařízení
• Návrhy jednotlivých koupelnových komponentů a jejich materiálůMinikoupelny

Malé koupelny patří k největším architektonickým oříškům, na druhou stranu jsou především v panelových domech nejrozšířenšjší. Díky pokroku v konstrukci sanitárních zařízení dnes už v tomto směru není problém poradit si i s plochou 2x2 metry, na které se dá vybudouvat útulné prostředí, plně vyhovující požadavkům soudobé osobní hygieny. Základem úspěšného projekčního řešení je vhodná volba sanitárních zařízení, odpovídající velikosti místnosti. Je třeba také dbát na optimální osvětlení koupelny, která by v každém případě měla být vyvedena ve světlých barvách. Většina výrobců vyvíjí speciálně pro malé místnosti prostorově úsporné systémy s asymetrickými tvary a díky tomu máte možnost i v koupelně, využívající plochu 4 - 5 čtverečních metrů svobodně rozhodovat o tom, jaká kombinace sanitárních zařízení bude vaší koupelně vévodit.Koupelny větších rozměrů

Prostorná bezbariérová koupelna vhodná pro vozíčkáře Typ prostorné koupelny rodinného domku Pro koupelny větších rozměrů platí při návrhu obdobná pravidla jako pro minikoupelny. Jelikož však jsou zde menší prostorová omezení, máte možnost svobodnějšího rozhodování či experimentování. Třeba takové dvojumyvadlo může být řešením problému ranní hygieny početnější rodiny, rozměrnější vana se schůdkem bude zase pobyt v takové koupelně zpříjemňovat. Budeme-li koupelnu budovat například pro vozíčkáře, dostatek prostoru bude nezbytný.


 
Pecho-it.cz & Vše pro interiér.cz © 2005 - 2008