Obývací pokoje Koupelny KuchyněLožnice
Koupelny - informační příloha serveru Vše pro interiér.cz

Umyvadla

Levné keramické umyvadlo s nosným sloupkem Pořizujete-li si nové sanitární vybavení, začněte umyvadlem. Při jeho výběru je třeba věnovat největší pozornost velikosti, tvaru a materiálu. Samozřejmě nesmíme opomíjet celkový design, který může koupelně jak ublížit, tak výrazně přispět k jejímu modernímu vzhledu.

Vestavěné luxusní umyvadlo, hodí se do prostorních koupelen Většina dospělých z vlastní zkušenosti nejspíše ví, že jedno umyvadlo běžné čtyřčlenné rodině nestačí. Především ráno u něho vznikají nežádoucí fronty, které nepředstavují zrovna nejlepší vykročení do nového dne. V menších bytech, kde o dvou koupelnách nelze ani uvažovat, lze tuto situaci řešit alespoň umývátkem na toaletě.

Elegantní umyvadlo s nosnýmn sloupkem Umyvadla se vyrábějí v různých rozměrech. Většina standartních umyvadel má šířku v rozmezí 50 - 70 cm a hloubku 40 - 50 cm. V nejmenších koupelnách se využívají umyvadla o šířce kolem 50 cm. Tato velikost je však na hranici mezi pohodlným a těžkopádným užíváním umyvadla. Pokud to velikost koupelny dovolí, je jednoznačně nejlepším řešením pro početnější rodiny, jejíž členové provádějí ranní hygienu ve stejnou dobu, umístění dvou umyvadel vedle sebe nebo dvojumyvadlo. Aby se osoby u umyvadel nemusely tísnit, je při instalaci dvou umyvadel třeba počítat s 60 - 70 cm volného prostoru pro každého.

Z hlediska instalace se nám nabízí několik možností. Nejběžnější jsou umyvadla zavěšená na zdi. Lze je instalovat s polosloupem, sloupem nebo se spodní skříňkou, zakrývající odpadní sifon. Chcete-li odpadní i přívodní trubky nechat nezakryté, doporučuje se chromované provedení, které působí příjemně a čistě. Doporučená výška předního okraje je pro osobu střední postavy 85 cm nad podlahou.

Umývátko
TIP - Umývátka na WC
Umývátka již dnes představují samozřejmou součást výbavy toalet. Tam, kde musíme šetřit každým centimetrem, jsou vhodné malé typy o šířce od 35 cm a hloubce od 26 cm, nebo rohová umývátka s délkou strany od 35 cm. Dnešní sortiment výrobců nabízí široký výběr, u moderních sérií se k umývátkům dodává také polosloup.

Materiály

Moderní vestavěné akrylátové umyvadlo Při rozhodování, z jakého materiálu by mělo být naše umyvadlo, se dnes nabízí několik možností. Nejlevnější jsou umyvadla keramická, jejichž další předností je vysoká odolnost. Obdobné vlastnosti mají i umyvadla z glazované oceli. Další možností je také akrylát - vysoce tvrdý termoplast. Poslední dobou se však stále častěji objevují umyvadla z minerálních hmot. Ta vzhledem k širokému spektru barev a tvárnosti materiálu mají většinou velice zajímavý design. Jelikož nemají žádné spáry, jsou maximálně hygienická a odolná.

Cenový přehled

Po prozkoumání firemních ceníků a několika obchodů jsme zjistili, že nejlevnější keramické umyvadlo lze koupit už za necelých 500 Kč. Nečekejte však žádné zázraky, svým designem tento typ zaostává za dnešními požadavky uživatelů a připomíná spíše školní umývárny z 80.let. Ovšem v cenovém rozmezí od 1000 - 3000 Kč lze zakoupit jak moderní keramická umyvadla různých rozměrů, stejně tak i sloupky, polosloupky či malá umývátka. Složitější sestavy keramických umyvadel se skříňkami se dají koupit za cenu od 3000 Kč výše. Pokud dáte přednost akrylátovým umyvadlům, ty jsou nepatrně dražší - moderně působící značkovou sestavu akrylátového umyvadla průměrných rozměrů a několika skříněk lze koupit za cenu pohybující se kolem 5000 Kč. Pro náročnější zákazníky, toužící po prvotřídních značkových výrobcích je nabídka firem neméně pestrá, ceny se však zde pohybují v řádově desítkách tisíc. 
Pecho-it.cz & Vše pro interiér.cz © 2005 - 2008