Obývací pokoje Koupelny KuchyněLožnice
Koupelny - informační příloha serveru Vše pro interiér.cz

Obkládací dlaždice

Velkoplošný obraz na dlaždicích Překrásné glazované dlaždice byly používány k obkládání stěn už před několika tisíci lety. Tento tradiční stavební materiál s velmi dlouhou tradicí byl zaznamenán v Mezopotámii a Egyptě. Dnešní moderní průmysl dospěl ve výrobě keramických produktů až na špičkovou technicko - užitnou úroveň, což dokazují např. sklokeramické varné desky kuchyňských sporáků. My se však nyní budeme zabývat aplikací keramických desek a dlaždic v koupelnách.

Experimentální zobrazení okna v koupelně Stěny koupelen se obkládají převážně jemnými keramickými dlaždicemi (oblkádačkami), které jsou dnes dodávány na trh v nejrůznějších designech, přičemž drtivá většina z nich pochází ze stejných základních surovin. Výchozími materiály pro výrobu obkládaček jsou křemen, živec, hlína a vápenec nebo šamot, které jsou nejprve rozemlety a rozplavovány, následně vysušovány a pod vysokým tlakem lisovány do dlaždicových forem.Tvary a rozměry

Miniaturní vzorované dlaždice, vhodné pro lemování Protože velikosti keramických dlaždic jsou limitovány reálnými možnostmi výrobních technologií, musí být stěny a podlahy místnosti obkládány větším počtem relativně malých kusů. To samozřejmě nabízí obrovské množství různých kombinací a dovoluje vyniknout tvůrčímu duchu člověka. Obkládačky se vyrábí v různých velikostech a tvarech. Kromě klasických čtvercových mohou být také obdélníkové, trojůúhelníkové, kosoúhlé, dokonce i kruhové. Podobně široký výběr je také mezi lemovacími lištami a dalším doplňkovým materiálem. Kombinací různých velikostí, tvarů nebo barev lze dosáhnout pěkných a originálních výsledků. Co se týče velikosti použitých obkládaček vzhledem k velikosti koupelny, mějte na paměti, že obklady větších rozměrů dokáží i stísněnému prostoru dodat optickou velkorysost.

Mozaika
TIP - Mozaika
Atypické tvary dlaždic a drobná mozaika dodá koupelně zajímavý vzhled. Na rozdíl od jiných obkladů nabízí zřejmě největší variabilitu a prostor pro individualismus a fantazii. Podporují to i výrobci, kteří nabízejí zákazníkům, aby si navrhli takzvaný osobní mix. Větší náročnost na zpracování je v tomto případě zastíněna originálním designem.

Barvy a dekorace

Světlé dlaždice se vzorem, vhodné do koupelen menších rozměrů Z hlediska barevného provedení koupelny by mělo platit heslo: Nebojte se tvořit! Křiklavé barvy jsou sice definitivně z módy, to ovšem neznamená, že byste měli ztratit odvahu k barevným kombinacím zcela podle vlastního vkusu. Zajímavé je například střídání světle a sytě barevných odstínů, použití různých lemovacích pásků apod. Nesmírně zajímavá je i nabídka dekorů, sahající od jednoduchého síťování přes vkusné miniatury až po velkoplošné obrazy. Právě díky široké nabídce výrobců je třeba barevné - dekorační provedení obkladů koupelny pečlivě předem promyslet a počítat také s faktem, že při vhodné kombinaci světel a stínů s moderními obkládačkami můžeme docílit opravdového příjemného estetického požitku.Doporučené druhy dlaždic

Keramické obkládací dlaždice rozdělujeme na několik druhů, které se liší svými fyzikálními vlastnostmi, a tedy také způsobem použití.

Glazované kameninové dlaždice jsou velmi odolné vůči vlhkosti, stejně tak jim nedělá problémy všechny rozmary počasí. Glazura usnadňuje čištění, snižuje však otěruvzdornost povrchu. Jelikož nejsou příliš odolné mechanickému namáhání, hodí se především k obložení stěn. Podlahy se s nimi obkládat také můžou, ale musíme počítat s nižší otěruvzdorností a rizikem poničení povrchu dlaždic.

Neglazované kameninové dlaždice jsou mimořádně odolné vůči mechanickému namáhání a vyhovují tedy nejvyšším zátěžným nárokům. Povrch může být hladký, hrubší i s drsným antiskluzovým profilem. Hodí se k obkládání stěn i krytí podlahy a to jak v interiéru, tak i v exteriéru.

Pórovinové dlaždice se začínají v koupelnách prosazovat až poslední dobou. Hodí se především k obkládání stěn, jako podlahová krytina se příliš nedoporučuje. Jsou vysoce odolné vůči všem čistícím prostředkům, jakož i proti ultrafialovému záření. Pórovinovou dlaždici od kameninové rozeznáme, když např. nasliníme její zadní stranu. Pokud se vlhkost vsákne, jedná se o pórovinu, v opačném případě o kameninu.
 
Pecho-it.cz & Vše pro interiér.cz © 2005 - 2008